ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑ Η Εργοθεραπεία αποσκοπεί στην ανάπτυξη και βελτίωση διαφόρων δεξιοτήτων που επιτρέπουν σε ένα παιδί να λειτουργεί αποτελεσματικά στο περιβάλλον του και να εκτελεί διάφορες καθημερινές δραστηριότητες με αυτονομία. Οι βασικοί τομείς που καλύπτει η Εργοθεραπεία περιλαμβάνουν τις δεξιότητες καθημερινής ζωής, τον κινητικό συντονισμό, τις γραφοκινητικές δεξιότητες, τις ψυχοκοινωνικές δεξιότητες, το παιχνίδι, τις αισθητικό-κινητικές και γνωστικές δεξιότητες, την οπτική αντίληψη, και τη ρύθμιση των αισθητηριακών συστημάτων του παιδιού. Μια σημαντική προσέγγιση στην Εργοθεραπεία είναι η Αισθητηριακή Ολοκλήρωση, η οποία επικεντρώνεται στην ενίσχυση της αντίληψης και επεξεργασίας αισθητηριακών ερεθισμάτων, προάγοντας τη σωστή αντίδραση του οργανισμού σε αυτά.
|
|